Ruuan hinnan kehitys Suomessa 2022 - inflaatio iskee!

Tänään Prismassa spotattuja X-tra - ja Coop-tuotteiden hinnankorotuksia:
- X-tra kananmunat 15 kpl 2,55 e -> 2,65 e
- Coop ohut kalkkunaleike 200 g 1,49 e -> 1,79 e (broilerileikkeen hinta edelleen 1,49 e)
- halvin X-tra wc-paperi 8 rll 1,79 e -> 1,89 e
- X-tra -keksit (suklaahippu, appelsiinileivoskeksi, kerrostäytekeksit) +10 c

Hinnan alennuksia:

- Atria Kunnon Arki lihamakaronilaatikko 400 g 1,79 e -> 1,69 e

(Lidlin vastaava Kartanon liham.laatikko 1,79 e -> 1,99 e)

Ainakin nuo kananmunat kallistuivat ensin Lidlissä, sitten Prismassa, yleensä menee toisin päin.. Jännää myöskin miten juuri samojen tuotteiden hinta nousee juuri saman verran eri ketjujen liikkeissä. Sattumaako.. :hmm::)

e. Sikälikin mielenkiintoista että eikö ruoan alv:ia juuri laskettu puoli %-yks. vai onko muutos vielä tullut voimaan.
 
Viimeksi muokattu:
Aika pieni juttu mutta oliko tuossa viime viikolla vai sitä edeltävänä, näitä Lidlin perinteisiä XXL tarjouksia. Siellä oli näitä XXL salamipakastepitsoja. Niissä ei ollut oikeastaan yhtään tarjousta.

Ulkomuisista, normaalissa jatkuvasti myynnissä olevassa pakkauksessa on kolme ja kilohinta on 4,9 e/kg. Tuossa oli se neljä, ja kilohinta 4,78 tms. Yhden paketin ostin koska siinä on sentään se hyvä, että noita on näppärämpi tehdä uunissa 2+2. Kuin 2+1 tai kaikki kolme kerrallaan.

Mielestäni edellisellä kerralla noissa oli vielä sentään jonkinsortin määräalennus jolla kilohinta olisi ollut jotain 4 e/kg luokkaa. Aika outo idea minusta ottaa tuollaisia myyntiin, jos juuri kukaan ei halua niitä ostaa koska ne on samanhintaisia kuin se sama tuote pienemmässä pakkauksessa. Niitä pienempiäkin voi ostaa kaksi pakettia saadakseen parillisen määrän jos haluaa säilyttää niitä pakkaessa.



Kaakaon "katuhinta" on kai saavuttanut sen maailmanmarkkinoiden bulkkihinnan nousun josta on viimeisen vuoden kohkattu. Useammassa Lidlissä en ole enää moneen kuukauteen nähnyt kaakaojauhetta laisinkaan. Se on (mulle) vähän ikävää koska s-marketissa saati k-supermarketissa on korkeampi hinta. Lidlin hinta oli edullinen keskustassa. Prismasta saa 12 e/kg, mutta siinä on se ongelma etten usein viitsi käydä Prismassa.
Silti, en kai koskaan ole nähnyt kaakaon maksavan noin paljon. Mielestäni jokunen vuosi sitten oli kilohinta hetken kympin.


Vähän hurjaa miten 4-2022 kaakao on ollut miltei puolet nykyhinnastaan. Mutta eiköhän yksi tai pari parempaa satokautta normalisoi hintaa alaspäin.
Yhden elintarvikkeen hinnanlaskua olen tässä pidempään seurannut, viimeksi laski hieman ehkä 8-12 kuukautta sitten. Kaakao, nykyisin 6,6 euroa kilo. Ei kovin monta vuotta sitten hinta taisi olla yli 8 euroa kilolta. Oiskohan ollut pahimmillaan lähes kympin?
 
Paljonko sitä kaakaota sitten oikein kuluu? Ainakin meillä nyt jos kaakota ostaa vaikka kerran viidessä vuodessa, niin sitä on aina hyllyllä. Vaikka joisi moninkertaisesti, niin eikö se säily suunnilleen ikuisesti. Ostaa pari purkkia kun käy, niin riittää seuraavaan visiittiin asti?
 
Paljonko sitä kaakaota sitten oikein kuluu? Ainakin meillä nyt jos kaakota ostaa vaikka kerran viidessä vuodessa, niin sitä on aina hyllyllä. Vaikka joisi moninkertaisesti, niin eikö se säily suunnilleen ikuisesti. Ostaa pari purkkia kun käy, niin riittää seuraavaan visiittiin asti?
Kaakaojauhe sisältää rasvaa, joten ei se ihan ikuisuuksia säily.
 
Piti oikein tekoaälyltä kysyä ja harva on kyllä prismailuväli jos ei parin kolmen vuoden sisään siellä voi käydä hakemassa lisää kaakaota:

Kaakaojauhe on erittäin hyvin säilyvää, kunhan sitä säilytetään oikein. Yleisesti ottaen kaakaojauheen parasta ennen -päiväys on noin 24 kuukautta valmistuspäivästä, eli pari vuotta. Joissakin tapauksissa jopa yli kolmekin vuotta.

On kuitenkin tärkeää huomioida, että "parasta ennen" -merkintä tarkoittaa sitä, että tuote on siihen päivämäärään asti parhaimmillaan laadultaan ja maultaan. Se ei tarkoita, että tuote olisi syömäkelvoton päiväyksen jälkeen. Kaakaojauhe voi säilyä käyttökelpoisena paljon pidempäänkin, jos sitä säilytetään oikein.
 
Lähiaikojen suurin kusetus on kuitenkin kun kaupat nostanut halvimmat omenamehut lähes appelsiinimehujen tasolle vaikka omenoitten hinta pysynyt samana.
 
Paljonko sitä kaakaota sitten oikein kuluu? Ainakin meillä nyt jos kaakota ostaa vaikka kerran viidessä vuodessa, niin sitä on aina hyllyllä. Vaikka joisi moninkertaisesti, niin eikö se säily suunnilleen ikuisesti. Ostaa pari purkkia kun käy, niin riittää seuraavaan visiittiin asti?

Paljon sitä kahvia oikein kuluu on kysymys toisille?

Joku juo kahvia, toinen kaakaota ja kolmas teetä?

Jos et tee jotain itse, niin miksi……..?
 
@taski Niin, n. kolmessa vuodessa hinta tuplaantunut mutta "ei väliä koska MULLA kuluu niin vähän" ja kaikki muut kestävyys synttärisetit siihen päälle. Se ei taida olla se pointti. Siis mitä vittua? Otsikko on hinnan kehitys ja siitä on keskusteltu. Samalla prosentilla miettikää jonkun kaviaarin hintaa.
 
Siis mitä ehmettiä.
Pointti oli se että kun Prismassa kaakao on halpaa, niin miksei osta sieltä kerralla tarpeeksi kun se kerran säilyy noin pitkään, jos kerran harvoin käy prismassa. Aivan sama vaikka kuluisi tonni kaakaojauhetta päivässä, se nyt ei ole se asian ydin.
Kaikkea se leipä elättää.

Ja joo, kaakaon hinta on noussut, en sitä kiistänyt missään kohtaa.

Ymmärrättekö nyt?
 
Tuo on muuten totta, olisi kanattaanut ostaa silloin kun oli halpaa.
Jos tulevan hinnanousun etukäteen tiesi. Paljonko kaakao maksaa viiden vuoden päästä? ;-)
Vaimo kerto kahvin hinnan juuri toisspäivänä, laskin että parissa vuodessa sisäänvetotuote kallistunut 3-kertaiseksi. Luojan kiitos omien kahvieni hinta ei. Satanen kilolta olisi hiukan liikaa...
 
Tuo on muuten totta, olisi kanattaanut ostaa silloin kun oli halpaa.
Jos tulevan hinnanousun etukäteen tiesi. Paljonko kaakao maksaa viiden vuoden päästä? ;-)
Vaimo kerto kahvin hinnan juuri toisspäivänä, laskin että parissa vuodessa sisäänvetotuote kallistunut 3-kertaiseksi. Luojan kiitos omien kahvieni hinta ei. Satanen kilolta olisi hiukan liikaa...
Lidlin se halpa sininen paketti, jonka nimeä en nyt muista, on ihan juomakelpoista. Pavut kyllä parempia, mutta jos haluaa säästää. Emilia?
 
meillä 4 lasta. en osta kaakaojauhetta ku maidonkin menekki 10x . ei sekään halpaa oli. 1,29e litra
Missä maito maksaa 1,29€ litra? vai onko jotakin erikoismaitoa tai maitojuomaa?
näytti olleen kyllä tuo perusmaitokin juuri noussut s-marketissa 0.89€ -> 1.02€ mutta aika kaukana vielä tuosta 1.29€?
 
Missä maito maksaa 1,29€ litra? vai onko jotakin erikoismaitoa tai maitojuomaa?
näytti olleen kyllä tuo perusmaitokin juuri noussut s-marketissa 0.89€ -> 1.02€ mutta aika kaukana vielä tuosta 1.29€?
emme juo rasvattomia maitoja. punainen maksaa enemmän. 1 vielä haluaa laktoositonta, joka maksaa vähän lisää

rasvaton "maito" ei ole maitoa, kevytkin yrittää leikkiä maitoa :)
 
Itse sillon teininä kun vielä maitoa join niin se oli tavallista maitoa, joko kevyttä tai rasvatonta ja mulla on mielikuva että se oli sillon 20v sitten ihan edullista kamaa. Nykyään maito on kyllä suhteellisen kallista, ruuan tekoon ostan jotain laktoositonta/vähälaktoosista maitoa ja just viimeksi katoin kun hinta oli hieman alle 1,5€ (olikohan just toi 1,29€ tuo halvin laktoositon/vähälak/UHT) niin tuntui kalliilta. Jos on muutama lapsi jotka tuollaista juo niin kyllähän noille hintaa tulee.

Se on sit toinen juttu että mitä yleensä kannattaa juoda ja millaiset ravintosuositukset on, voisin kuvitella että noita prosessoituja ei kannata ainakaan juoda litratolkulla. Ennen oli vaan muutamaa maitoa jotka oli oikeasti maitoa erilaisella rasvamäärällä, nykyään on laktoosittomia maitoja, maitojuomia sun muita "valkoisia vesiä" :lol: (ja hintahaarukkaakin on aika paljon vaikka voisi kuvitella että perusmaito nyt on vaan lehmän utareesta saatua nestettä)

Suomessa halutaan myydä juurikin prosessoituja, jalostettuja ja valmiiksi maustettuja+työstettyjä tuotettuja jotta saadaan hintaa ylemmäs ja toisaalta sen aidon tuotteen sekaan mahdollisimman paljon halvempaa aineista.
 
emme juo rasvattomia maitoja. punainen maksaa enemmän. 1 vielä haluaa laktoositonta, joka maksaa vähän lisää

rasvaton "maito" ei ole maitoa, kevytkin yrittää leikkiä maitoa :)
Tuosta olen kyllä samaa mieltä että rasvattomalla ei kauhean paljoa ole maidon kanssa tekemistä vaikka sitä maidoksi kutsutaankin,
kahvin kanssa uppoaa mikä vain, mutta "raakana" ei oikein omat makuhermot suostu suusta laittamaan alas muussa muodossa kuin rasvattomana.
Pick N Payssa tuli pitkästä aikaa poikettua, siellä tuota sentään vielä myytiin 0.8x hintaan.
 
Itse sillon teininä kun vielä maitoa join niin se oli tavallista maitoa, joko kevyttä tai rasvatonta ja mulla on mielikuva että se oli sillon 20v sitten ihan edullista kamaa. Nykyään maito on kyllä suhteellisen kallista, ruuan tekoon ostan jotain laktoositonta/vähälaktoosista maitoa ja just viimeksi katoin kun hinta oli hieman alle 1,5€ (olikohan just toi 1,29€ tuo halvin laktoositon/vähälak/UHT) niin tuntui kalliilta. Jos on muutama lapsi jotka tuollaista juo niin kyllähän noille hintaa tulee.

Se on sit toinen juttu että mitä yleensä kannattaa juoda ja millaiset ravintosuositukset on, voisin kuvitella että noita prosessoituja ei kannata ainakaan juoda litratolkulla. Ennen oli vaan muutamaa maitoa jotka oli oikeasti maitoa erilaisella rasvamäärällä, nykyään on laktoosittomia maitoja, maitojuomia sun muita "valkoisia vesiä" :lol: (ja hintahaarukkaakin on aika paljon vaikka voisi kuvitella että perusmaito nyt on vaan lehmän utareesta saatua nestettä)

Suomessa halutaan myydä juurikin prosessoituja, jalostettuja ja valmiiksi maustettuja+työstettyjä tuotettuja jotta saadaan hintaa ylemmäs ja toisaalta sen aidon tuotteen sekaan mahdollisimman paljon halvempaa aineista.
Aidossa tuotteessa on jumalattomasti rasvaa joka on melkoisen epäterveellistä joten eikös se ole vaan hyvä jos siitä tehdään terveellisempää säilyttäen kuitenkin sen hyvät ominaisuudet? Ja vielä kun siitä otetaan laktoosi pois niin useampi voi juoda tuoda ja saada hyödylliset ominaisuudet.
 
Onhan maito ihan ok ravintoa, tosin lehmän maito ei ihmiselle useinkaan sovi. Ei lehmätkään sitä juo, vain pikkulapset, vasikat ;-) Saukon maito olisi paljon sopivampi, sanovatten.
Itse ostan normaalia punaista aika usein, se vaahtoutuu hyvin Cappucinoon. Juonut olen maitoa joskus 60-luvulla. Muttei se minulta ole pois jos muut juovat ja vatsa kestää...

Aikoinaan oli muuten nyrkkisääntö että maito ja bensa maksaa saman verran.
 
Itse sillon teininä kun vielä maitoa join niin se oli tavallista maitoa, joko kevyttä tai rasvatonta ja mulla on mielikuva että se oli sillon 20v sitten ihan edullista kamaa. Nykyään maito on kyllä suhteellisen kallista, ruuan tekoon ostan jotain laktoositonta/vähälaktoosista maitoa ja just viimeksi katoin kun hinta oli hieman alle 1,5€ (olikohan just toi 1,29€ tuo halvin laktoositon/vähälak/UHT) niin tuntui kalliilta. Jos on muutama lapsi jotka tuollaista juo niin kyllähän noille hintaa tulee.
Kyllähän tuota mainitsemaasi tavallista maitoa edelleen saa alle euron litra ainakin hypermarketeista. Laktoosittomat/vähälaktoosiset ovat sitten erikoistuotteita, joten volyymit on pienemmät ja hinnat korkeammat.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
279 159
Viestejä
4 802 964
Jäsenet
77 887
Uusin jäsen
JoonasRa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom