Totta. Peronoissa hinta kuitenkin mitataan muutamissa senteissä/kymmenissä senteissä kilolta. Oluessa euroissa litrassa.
Varsinkin kun sen 18 päkin saat irroittamalla yhden tölkin ja sanomalla että 18 näitä. Saattaa tulla jopa kymmenen euron säästö. Perunoissa saat ostaa 200kg että saat saman säästön?
Oulussa S-ryhmän Prismoissa ja muissakin kaupoissa nykyään kassatäti piippaa viivakoodit joka oluesta erikseen. Vaikka niitä oluita on 6 kpl siinä hihnalla siististi parijonossa, niin jokaisen EAN-koodi piipataan erikseen.
Mahdollisesti siinä on tullut joku työnjohdollinen määräys asiasta kassatyöntekijöille, kun vaikea uskoa että ainakaan kaikki kassalla työskentelevät olisivat niin tyhmiä että eivät osaisi itse laskea esimerkiksi kuuteen saakka ja piipata vain yhden EAN koodi ja painaa kassasta 6X nappulaa.