ZTE MC801A
Millainen signaali, mitkä taajuudet käytössä? Tuleeko 5G samasta mastosta kuin 4G?
tila.png
tila.png
Eipä löydy moisia vaihtoehtoja tuolta modeemin asetuksista.
On siellä. Telian ohje:
Palaa Yhteysasetukset-valikkoon ja avaa sitten 4G-Taajuuskaista Lukitus.
ZTE-MC801A-verkkolukitusohje-yhteysasetukset-2.2022-07-27-10-21-01.jpg
Kaistojen taajuudet menevät seuraavasti:
Kaista 1 = 2100 MHz
Kaista 3 = 1800 MHz
Kaista 7 = 2600 MHz
Kaista 20 = 800 MHz
Kaista 28 = 700 MHz
ZTE-MC801A-verkkolukitus-4g-taajuuskaista-2.2022-07-27-10-11-43.jpg
Lisäksi yhteys pitää olla aloitusäytöstä katkaistuna että taajuuksia pääsee muokkaamaan.
On siellä. Telian ohje:
Kaista 1 = 2100 MHz
Kaista 3 = 1800 MHz
Kaista 7 = 2600 MHz
Kaista 20 = 800 MHz
Kaista 28 = 700 MHz
Noniin, oli harmaana nuo valinnat, piti siis katkaista yhteys ensin. Kokeillaan noita vielä.
Voisiko joku vahvistaa löytyykö 801A access point tila? Mokkulaliittymän tilalle tulee kuitu. Nykyinen Mesh verkko mokkulan perässä. Mokkula reitittävänä ja Mesh tukareina. Tarkoitus olisi että Mesh muuttuisi reitittäväksi ja mokkula jäisi tukariksi (nykyisellä ratkaisulla Mesh vierasverkko pääsee keskustelemaan pääverkon kanssa koska molempien liikenne kiertää mokkulan kautta)
Kokeilin tänään piruuttaan löytyykö päivityksiä tähän purkkiin ja löytyihän sieltä.
Latasi tämmösen version nyt BD_FITELIAMC801AV1.0.0B18
Suurin ero minkä olen tässä huomannut päivityksen jälkeen on upload kaistan huomattava nopeutuminen.
Muuta en juurikaan osaa sanoa vielä noin tunnin testailun jälkeen. Toivottavasti olisi vakaa..
Voisitko jossain välissä testata toimiiko sinulla 4G puolella 700/800 MHz CA combo? Itsellä lakkasi toimimasta suunnilleen samoihin aikoihin kun 700 MHz 5G ilmestyi tolppaan. Itsellä Elisan pömpeli.
Kun on valittuna 4g niin silloin näyttää käyttävän vain AC700MHz(B28):
1683914234521.png
Edit.. jonkun ajan päästä nousi lopulta 800MHz(B20), mutta ei siihen sitten sitä 700mhz tule mukaan.. että semmonen
1683914234521.png
Kannattaako tätä purkkia hommata nyt 5G käyttöön jos/kun pakko laittaa ulkoinen antenni?
Satshop sivuilla lukee että toimii ulkoista antennia käytettäessä ainoastaan 3500MHz 5G taajuudella. Pitäneekö paikkaansa?
Puhelin näyttää signaalin voimakkuudeksi sisätiloissa -100 - -120dBm LTE:llä.
Pitää paikkansa, ulkoiset antennit ei toimi muilla taajuuksilla.
Itselläni kokeilussa oleva ZTE MC7010 ei yksinkertaisesti riitä saamaan hyvää 5G-yhteyttä
No operaattoreilla on 700MHz eli N28, 3500MHz N78 sekä 26GHz n258 taajuus. Päänsääntöisesti 700MHz N28 ja 3.5GHz N78 5G käytössä ja joka operaattorilla N28 10MHz taajuuskaista, N78 100MHz taajuuskaista ja N258 hyvin leveä 800MHz kaista.
Mulla käytössä toistaiseksi tämä ZTE MC801A ilman ulkoista antennia. Signaalit on huonot ja suurimman osan ajasta mennään 4G:llä. Välillä peliin tule tuo 700MHz 5G. Välillä oli tuokin 3,5GHz taajuus käytössä mut katos.
Satshopilta minulle suositeltiin tätä settiä, on vaan niin pirun kallis niin jätin vielä ostamatta.
Dawn 4G/5G 4x4 MIMO Cross Polarized Panel Antenna, 698-4000 MHz, 2 x 5,5-8,5 dBi (satshop.fi)